Özel Boztepe Koleji - Köy Enstitüleri
KÖY ENSTİTÜLERİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bayan müfettiş, bir okulu teftiş etmek için görevlendirilir:

Müfettiş okula gitmek için yola koyulur ancak yolda arabası hararet yapar ve aracı çalışmaz. Oradan geçen bir çocuk araca doğru yanaşarak yardıma ihtiyacının olup olmadığını sorar.

 

Müfettiş: Araçlardan anlar mısınız?

 

Çocuk: Babam tamircidir bende bazen ona yardım ederim.

 

Arabanın motoruna bir bakış attıktan sonra, alet edevat çantasını ister. Çocuk bir kaç dakika uğraştıktan sonra, müfettişten aracı çalıştırmasını rica eder. Bu arada müfettiş  bütün bu olanları dehşet içerisinde izliyordu. Araç tekrardan hareket etmeye başladı! Çocuğa teşekkür etti ve bu saatte neden okulda olmadığını sordu.

Çocuk: Bugün okulumuza müfettiş gelecekmiş ve öğretmeninin dediğine göre benim sınıfın en tembel öğrencisi olmamdan dolayı evde kalmam gerekiyormuş.

 

Fikir: Yetenekler böyle bitirilir. Zeka ve üreticilik sadece dersi anlamak ile alakalı bir şey değildir. Her şahsı, yeteneklerini ortaya çıkarabilmek için uygun ortama koymak gerekir. Aptallık diye bir şey yoktur, sadece farklı yollar vardır...

 

Köy Enstitüleri'nde her çocuk ilgi alanı ve yeteneğine göre değerlendirilip ona göre eğitiliyordu. Bütün öğrencilere standart dersler verilmiyordu.

 

Mekteplerin duvarında ise şöyle yazıyordu: ''Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz''...

Adres
: Okul: Çukurçayır Mah. Hasan Turfanda Cad. No:22 Ortahisar / TRABZON
Büro: Meydan Parkı Karşısı Suluhan İş Merkezi Kat:3 No:87 Ortahisar / TRABZON
Telefon
: +90 462 321 02 61
GSM
: +90 533 424 71 90
  +90 505 570 26 10
  +90 506 776 34 59